Obchody Święta Patrona

13 lutego 2015 r. w Zespole Szkół w Piaskach miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Święto Patrona. Jest to ważny dzień w życiu społeczności szkolnej. Nic więc dziwnego, że oczekiwany był z niecierpliwością.
Tego dnia nasi najmłodsi uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami. Grali w gry edukacyjne, uczestniczyli w konkursach, zabawach, niektórzy obejrzeli film animowany pt. „Gwiazda Kopernika". Ich starsi koledzy, zarówno ci z klas 4-6 jak i gimnazjaliści, brali udział w rozgrywkach sportowych. Grali w piłkę ręczną, koszykową, siatkową, młodsi – w dwa ognie. Następnie spotkali się z wychowawcami, by porozmawiać o cyberprzemocy.
Uczestniczyli też w akademii przygotowanej przez gimnazjalistów. Motywem przewodnim, nie był jednak tym razem sam Mikołaj Kopernik, a nasza mała ojczyzna, którą nasz patron, podobnie jak my, również posiadał.
Obecny rok, tak jak poprzedni, obfituje w liczne rocznice. W 2014 roku można było szerzej usłyszeć o Piaskach za sprawą obchodów Roku Bojanowskiego. W tym roku w styczniu minęło 240 lat od założenia naszej miejscowości. 70 lat temu zakończyła się II wojna światowa i okupacja. Mija też 25 lat od wprowadzenia przemian ustrojowych i początków samorządności. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce na ziemiach naszej małej ojczyzny.
Zaproszeni goście,uczniowie, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły, uczestnicząc w akademii, stali się świadkami ważnego wydarzenia i przenieśli się w czasy, kiedy to Jego Królewska Mość – Stanisław August Poniatowski nadał prawa miejskie, niewielkiej miejscowości, kiedyś zwanej Piaseczną Górą, dziś Piaskami. Spotkali się też z Edmundem Bojanowskim, rozmawiającym z lokalną społecznością, by zebrać materiał badawczy, który posłużył mu później do opracowania słowniczka wielkopolskiej gwary. Byli też świadkami rozmów o historii naszego regionu, zabytkach i tradycyjnych potrawach.
Należy również nadmienić, iż nie tylko epizody opowiedziane przez występujących uczniów tworzą naszą małą ojczyznę, ale też ich zdolności muzyczne i umiejętności aktorskie wzbogacają życie kulturalne naszego regionu.

I tak oto, w niezwykle uroczystej atmosferze, zakończyliśmy obchody Dnia Patrona i rozpoczęliśmy upragnione przez wszystkich ferie zimowe.

Jesteś tutaj: Home 2014_2015 Obchody Święta Patrona