A może zostanę leśnikiem…

24 stycznia uczniowie klasy 5 c uczestniczyli w zajęciach w Izbie Leśnej Nadleśnictwa Piaski. Tematyka spotkania dotyczyła pracy leśników. Uczniowie dowiedzieli się, że leśnicy mają ukończoną co najmniej średnią szkołę leśną lub studia na wydziale leśnym. Miejscem pracy leśniczego jest teren powierzonego mu leśnictwa. Wszystkie prace, opis stanu lasu, szkody wyrządzone w lesie odnotowuje w specjalnej książce służbowej. Jesienią planuje powierzchnię pod nasadzenia wiosenne. Zbiera owady, prognozuje wystąpienie szkodników na danej powierzchni. Jesienią wyznacza drzewa do wycięcia, by drzewostan miał lepsze warunki do rozwoju. Zimą zbiera nasiona z najlepszych drzew. Wiosną, zanim pojawią się owady, wykonuje pułapki. Sprawuje nadzór nad sadzeniem lasu, wykonuje tzw. pasy przeciwpożarowe, które mają chronić las przed pożarem. Jeśli długi czas utrzymuje się susza, to leśniczy bada stan ściółki leśnej i określa stan zagrożenia pożarowego. Leśniczy bierze udział w przetargach na sprzedaż drewna. Przez cały czas obserwuje stan zdrowotny drzew oraz opiekuje się zwierzyną leśną. Nie dopuszcza do łamania prawa na terenie lasu.
Wizyta w Izbie Leśnej była też okazją do podziękowania za wieloletnią współpracę ze szkołą edukatorowi Nadleśnictwa Piaski - panu Jerzemu Różańskiemu.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności A może zostanę leśnikiem…