150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków chemicznych

W marcu 2019 roku układ okresowy pierwiastków chemicznych obchodził 150 lat. Nasza szkoła postanowiła uczcić ten fakt organizując dla uczniów kilka zabaw chemicznych. Pierwsza zabawa polegała na odnalezieniu kodów QR i zeskanowaniu ich za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią aplikację. Każdy z nich był zagadką chemiczną, która miała na celu odkrycie symbolu pierwiastka chemicznego. Po połączeniu tych symboli powstało hasło. Pierwsze odkryły je dziewczyny z klasy 6 c: Amelia Szafraniak i Wiktoria Sikora, następnie uczniowie klasy 5 b, a trzecim odkrywcą został Jakub Nawrocki z klasy 8 c. W drugiej zabawie uczniowie mogli wcielić się w Mendelejewa i stworzyć szkolny układ okresowy pierwiastków chemicznych. Zainteresowani zabawą szukali na szkolnych korytarzach karteczek z symbolami pierwiastków chemicznych, a następnie umieszczali je w odpowiednim miejscu na tablicy Mendelejewa.
W zabawie wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. Ci pierwsi poznawali pierwiastki i historię układu okresowego, starsi z kolei chętnie dzielili się swą wiedzą chemiczną z młodszymi.
Również grupa dzieci ze świetlicy szkolnej przyłączyła się do zabawy. W ten oto sposób uczniowie pokazali, że choć układ okresowy został wynaleziony tak dawno temu, to do dziś jest używany przez każdego.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności 150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków chemicznych