Font Size

Cpanel

Obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Przez cały grudzień uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w różne projekty dotyczące rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie plastycznym "Powstanie Wielkopolskie oczami uczniów", który polegał na zaprojektowaniu odznaki powstańczej. Uczennica klasy 6a Zuzanna Stachowiak, która zajęła 1 miejsce w tym konkursie, wygrała dla klasy odznakę w formie przypinki. II miejsce zajęła Melania Kochan z 7c a III Zuzanna Jankowska z kl. 5a.
16 grudnia odbyła się lekcja historii regionalnej dla klasy 6d. Tematem była zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie dowiedzieli się, co działo się około 100 lat temu w Wielkopolsce i Poznaniu oraz na ziemi piaskowskiej. Poznali także życie codzienne Polaków mieszkających w zaborze pruskim.
Na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8 uczniowie mieli nie lada wyzwanie - rozwiązać krzyżówkę powstańczą, która nie była łatwa. Młodzież mogła korzystać z podpowiedzi - szukając informacji w internecie. Najszybsze okazały się klasy 5a oraz 8a.
7 stycznia, w rocznicę wymarszu piaskowian do powstania, młodzież szkolna uczestniczyła w happeningu na Rynku w Piaskach "W hołdzie powstańcom". 101 lat temu nasi przodkowie stanęli do walki o wolność i przynależność naszego wielkopolskiego regionu do Rzeczpospolitej. W efekcie, my, obecni Wielkopolanie, możemy nazywać się Polakami i mówić w polskim języku. O godzinie 12 uczniowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piasków oddali hołd poległym powstańcom, wspominając ich waleczny czyn. Wszyscy zebrani przy pamiątkowej płycie wysłuchali opowieści pana Jana Niedzieli o tamtym dniu, kiedy to ochotnicy wyruszali z Piasków na front.
Po sygnale Wojska Polskiego uczennica wyczytała nazwiska wszystkich bohaterów naszej małej Ojczyzny walczących w powstaniu.
Na Rynku uczniowie częstowali przechodniów słodkościami z biało-czerwonymi flagami, na wietrze łopotały powstańcze flagi, a w tle można było posłuchać powstańczych pieśni. Na sztalugach wisiały zachowane fotografie z tamtych lat oraz zdjęcia przedstawiające powstańców z naszych okolic.
Zainteresowani otrzymali pamiątkową publikację "Piaskowianie w powstaniu wielkopolskim" autorstwa pana Jana Niedzieli.

 Foto T. Piecuch


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności Obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego