Dzień św. Patryka w naszej szkole

Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Irlandia w szkole". 5 marca 2021 roku klasa 1c uczestniczyła w lekcji online pt. „Św. Patryk fakty i mity" prowadzonej przez panią Justynę Mazurek – Schramm. Uczniowie z ciekawością wysłuchali legend oraz faktów historycznych poświęconych tradycji obchodzenia Dnia Świętego Patryka w Irlandii i zapoznali się z postacią samego patrona.
Natomiast 17 marca, w Dniu Świętego Patryka, obowiązującym kolorem w świetlicy szkolnej był zielony, nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizujący koniczynę. Dzieci ubrane na zielono, wyruszyły na spotkanie z przygodą. Uczniowie zapoznali się z krótką historią i kulturą Irlandii. Dowiedzieli się, jakie są symbole tego kraju i kto jest jego patronem. Następnie mieli za zadanie poszukać ukrytych w sali tajemniczych, zielonych kopert, w których zamknięte były zagadki związane z Zieloną Wyspą. Musieli znaleźć na mapie nazwę miasta irlandzkiego, podać stolicę kraju, wysłuchać dźwięków instrumentu, zatańczyć taniec irlandzki, połączyć kropki tak, by powstała koniczynka, a także odgadnąć, kogo dotyczył tekst, który mieli przeczytać (był to życiorys św. Patryka). Po odgadnięciu haseł z wszystkich zagadek - a było ich 8, należało z wymieszanych liter stworzyć kolejne hasło, dzięki któremu dzieci znalazły ukryty przez skrzata na końcu tęczy garnuszek ze złotem i smakołykami. Chwilkę później przy dźwiękach skocznej irlandzkiej muzyki dzieci, korzystając z zielonych dodatków, pozowały do zdjęć. Na koniec uraczyły się poczęstunkiem iście irlandzkim, ponieważ wszystko było w kolorze zielonym - ciastka, muffinki, galaretka oraz cukierki. Ci, którzy zostali dłużej, bawili się balonami w kolorach irlandzkiej flagi.
Podobna akcja szukania ukrytych kopert miała miejsce dzień później w klasie 2c. Uczniowie bardzo chętnie współpracowali, by rozwiązać zagadki. Na koniec znaleźli skrzynię z monetami. Wzbudziły one szczególne zainteresowanie uczniów, gdyż okazało się, że są...jadalne! Po poczęstunku dzieci ubrane na zielono pozowały do zdjęć. Miłą niespodzianką była fotobudka z twarzą irlandzkiego skrzata.
Dla uczniów naszej szkoły takie święto to doskonała okazja, by zaznajomić się z elementami kultury anglosaskiej. Mamy nadzieję, że imprezy się udały i spotkamy się znów za rok!
Zapraszamy do fotorelacji:)

Jesteś tutaj: Home 2020_2021 Dzień św. Patryka w naszej szkole