Tydzień Odkrywania Talentów
Nasze działania
Pokaż więcej

Święto Patrona to najważniejsza uroczystość w życiu każdej szkoły. Co roku w lutym - miesiącu urodzin Mikołaja Kopernika - społeczność naszej szkoły wspomina tego wielkiego astronoma, który patronuje nam od 1973 roku, kiedy to cały świat obchodził 500 rocznicę jego urodzin. Każdego roku tego dnia uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotykali się, aby wspólnie uczcić pamięć tego, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.

W tym roku z powodu pandemii obchody „imienin szkoły” miały zupełnie inny charakter.

Mikołaj Kopernik zajmował się astronomią, matematyką, ekonomią, prawem, medycyną – był więc człowiekiem wielu talentów. Nasza szkoła natomiast nosi zaszczytny tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, dlatego postanowiliśmy uczcić naszego patrona, prezentując pasje naszych uczniów oraz zachęcając ich do odkrywania swoich talentów. W tygodniu poprzedzającym Święto Patrona zorganizowaliśmy Tydzień Odkrywania Talentów. W tym czasie uczniowie podejmowali (stacjonarnie lub online) różnorodne działania. Ich kreatywność przerosła najśmielsze oczekiwania. Wszyscy świetnie się bawili - od przedszkolaków po uczniów klas 8.

Dzień bez zabawek
Blok tematyczny w kl. 1-3

Klasa 5a przeprowadziła wywiad online z p. Mikołajem Kaczmarkiem - mieszkańcem Piasków, koloryzatorem historycznych zdjęć, który opowiedział o swojej pasji i drodze do odkrycia swojego talentu. Spotkanie zostało nagrane i odtworzone wszystkim klasom 4-8.

Zdjęcia ze spotkania

Na wszystkich przedmiotach uczniowie podejmowali niecodzienne wyzwania, dzięki czemu powstały np. charakterystyki bohaterów w formie komiksu, dialog współczesnego człowieka z Kopernikiem czy ilustracja do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie z klocków Lego. Każdy odkrył jakiś talent:

Artystyczny
Językowy
Matematyczno-przyrodniczo-informatyczny
Sportowy

W świetlicy szkolnej odbył się konkurs „Mam talent”.

Świetlicowy Mam Talent

Uczniowie klas 4-8 rozwiązywali test inteligencji wielorakich Gardnera, dzięki czemu mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać swoje umiejętności i w którym kierunku rozwoju podążać.

W Tygodniu Odkrywania Talentów każdy uczeń miał szansę przekonać się, że ma jakiś talent, wyjść z cienia i zaprezentować swoje pasje na forum klasy czy szkoły. Nie było to jednak wydarzenie jednorazowe, bo każdego dnia pracujemy na rzecz odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień. Na stronie internetowej szkoły pojawiła się nowa zakładka „Szkoła Odkrywców Talentów”, gdzie na bieżąco prezentowane są prace uczniów i propozycje konkursów. Rodzice mogą się tam zapoznać z przygotowanym przez panią psycholog artykułem „Czy moje dziecko jest zdolne”?

Bardzo cieszy fakt, że również absolwenci naszej szkoły rozwijają swoje zainteresowania w szkołach ponadpodstawowych. Przykładem mogą być Mikołaj Krzyżostaniak i Mikołaj Koralewski, którzy z trzema innymi kolegami z Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu walczą w konkursie CANSAT organizowanym przez Biuro Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ciągu sześciu miesięcy od podstaw budują sondę łazika (więcej informacji o tym, można przeczytać na naszej stronie internetowej). Życzymy im i wszystkim naszym uczniom, aby nie ustawali w realizacji marzeń i odnosili sukcesy na wielu polach.