Sukces naszych uczniów w powiatowym konkursie historycznym o powstaniu wielkopolskim

19 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu odbył się coroczny konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu gostyńskiego, będący elementem odchodów święta patrona szkoły gostyńskiej placówki. Konkurs ten ma bardzo długą tradycję (XXII edycja) i chlubne zasługi w propagowaniu wśród młodzieży szkolnej wiedzy o historii odzyskania niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego aspektu dróg wiodących Wielkopolan do niepodległej Rzeczpospolitej. Zmagania w kategorii szkół podstawowych skończyły się bezapelacyjnym zwycięstwem naszych uczniów. Pierwsze miejsce zajął Maciej Konieczny z kl. 8c, drugie Waldemar Łagódka z kl. 7c, trzecie Anna Lewek z kl. 7b, czwarte Hanna Komorniczak z kl. 7b. Laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody podczas uroczystej akademii w dniu 10 stycznia br. Warto podkreślić, że Maciej Konieczny zdobył w konkursowym teście maksymalną liczbę punktów i jest to jego koleiny sukces w tym konkursie po zeszłorocznym 2. miejscu. Z kolei wyniki uczniów klas siódmych pozwalają żywić nadzieję, że w przyszłorocznym konkursie zaprezentują się oni co najmniej równie dobrze.

Uczniowskie Laboratoria Informatyczne

Od listopada w naszej szkole realizowany jest projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych realizują podprojekt Uczniowskie Laboratoria Informatyczne. Jego celem jest podniesienie kompetencji uczniowskich w zakresie swobodnego i krytycznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas spotkań uczniowie mają możliwość zdobywania i rozwijania wiedzy z zakresu robotyki i programowania. Uczestnicy zakończyli już I etap, podczas którego wybrano temat projektu „Poczt@ -sztuka nowoczesnej epistolografii", określono jego cele i zaplanowano etapy realizacji. Do tej pory odbyły się zajęcia poświęcone legalnemu korzystaniu z zasobów internetowych, krytycznej analizie informacji, a także warsztaty z zestawami Lego WeDo, ScottieGo!, które wzbudziły dużo emocji. Do końca maja 2020 roku uczestnicy będą pracować nad poznaniem zasad funkcjonowania tradycyjnej poczty oraz reguł dotyczących korzystania z poczty elektronicznej - netykiety, redagowania i wysyłania e-maili z wykorzystaniem narzędzi TIK.

Obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Przez cały grudzień uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w różne projekty dotyczące rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie plastycznym "Powstanie Wielkopolskie oczami uczniów", który polegał na zaprojektowaniu odznaki powstańczej. Uczennica klasy 6a Zuzanna Stachowiak, która zajęła 1 miejsce w tym konkursie, wygrała dla klasy odznakę w formie przypinki. II miejsce zajęła Melania Kochan z 7c a III Zuzanna Jankowska z kl. 5a.
16 grudnia odbyła się lekcja historii regionalnej dla klasy 6d. Tematem była zbliżająca się rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie dowiedzieli się, co działo się około 100 lat temu w Wielkopolsce i Poznaniu oraz na ziemi piaskowskiej. Poznali także życie codzienne Polaków mieszkających w zaborze pruskim.
Na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8 uczniowie mieli nie lada wyzwanie - rozwiązać krzyżówkę powstańczą, która nie była łatwa. Młodzież mogła korzystać z podpowiedzi - szukając informacji w internecie. Najszybsze okazały się klasy 5a oraz 8a.
7 stycznia, w rocznicę wymarszu piaskowian do powstania, młodzież szkolna uczestniczyła w happeningu na Rynku w Piaskach "W hołdzie powstańcom". 101 lat temu nasi przodkowie stanęli do walki o wolność i przynależność naszego wielkopolskiego regionu do Rzeczpospolitej. W efekcie, my, obecni Wielkopolanie, możemy nazywać się Polakami i mówić w polskim języku. O godzinie 12 uczniowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piasków oddali hołd poległym powstańcom, wspominając ich waleczny czyn. Wszyscy zebrani przy pamiątkowej płycie wysłuchali opowieści pana Jana Niedzieli o tamtym dniu, kiedy to ochotnicy wyruszali z Piasków na front.
Po sygnale Wojska Polskiego uczennica wyczytała nazwiska wszystkich bohaterów naszej małej Ojczyzny walczących w powstaniu.
Na Rynku uczniowie częstowali przechodniów słodkościami z biało-czerwonymi flagami, na wietrze łopotały powstańcze flagi, a w tle można było posłuchać powstańczych pieśni. Na sztalugach wisiały zachowane fotografie z tamtych lat oraz zdjęcia przedstawiające powstańców z naszych okolic.
Zainteresowani otrzymali pamiątkową publikację "Piaskowianie w powstaniu wielkopolskim" autorstwa pana Jana Niedzieli.

 Foto T. Piecuch

Zasłużyli na pochwałę

We wtorek 7 stycznia pani dyrektor Danuta Piasecka wręczyła trzem uczniom: Mateuszowi Biernatowi, Jakubowi Ciszakowi i Antoniemu Idkowiakowi pochwały Dyrektora Szkoły za właściwą reakcję w obliczu zagrożenia, która zapobiegła nieszczęściu i być może uratowała mienie i zdrowie ludzi.

Święta tuż, tuż...

W niedzielne popołudnie w naszej szkole można było odczuć, że święta Bożego Narodzenia są już blisko. Licznie zgromadzonej publiczności przedstawione zostały jasełka. W niezwykłe role wcielili się wolontariusze Szkolnego Koła oraz uczniowie klas VI-VIII. Całość urozmaiciły utwory w wykonaniu chóru, który tworzyli nasi najmłodsi uczniowie. W holu szkoły odbył się kiermasz charytatywny.
Cała społeczność szkolna obejrzała jasełka w piątek 20 grudnia.

„W świątecznym nastroju, czyli 24 baśnie przed nastaniem Wigilii”

Grudzień niezmiennie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Mikołaj, prezenty i choinka to tematy wielu rozmów na szkolnym korytarzu. Uczniowie klas pierwszych postanowili, w ten przedświąteczny czas, spotkać się w bibliotece i posłuchać baśni bożonarodzeniowych. Zaproszeni goście zapoznali najmłodszych z opowieściami, m.in. o drzewku świątecznym, trollach czy Mikołaju. Przekonali słuchaczy, że marzenia się spełniają, szczególnie w świątecznym czasie. Na zakończenie codziennych spotkań uczniowie samodzielnie wykonali ozdoby i zawiesili je na drzewku. Nie zabrakło także wspólnie śpiewanych kolęd i piosenek o tematyce świątecznej.

XIII Puchar Wielkopolski w Karate WKF – Śrem 14.12.2019

Shodanicy wzięli udział w ostatnim starcie 2019 roku i zakończyli rok medalowo. W XIII Pucharze Wielkopolski w Karate WKF w Śremie startowało ponad 300 zawodników w ponad 460 osobokonkurencjach reprezentujących 29 klubów. Był to też najliczniejszy start od początku istnienia UKS SHODAN PIASKI. Niektórzy zaliczyli pierwszy start, zdobywając cenne doświadczenie startowe. Karatecy z Piasków w sumie wywalczyli 3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe medale. Jest to piękne podsumowanie całego, jakże bogatego w sukcesy roku. Doceniamy trud, walkę i zaangażowanie wszystkich uczestników i gratulujemy osiągniętych postępów i sukcesów sportowych.
Poszczególne wyniki Pucharu Wielkopolski Karate WKF - Karate Olimpijskiego.
1 m KATA DRUŻYNOWE DZIEWCZĄT 9 lat i młodsze - Aleksandra Adamska , Natasza Adamska, Marta Streubel)
1 m KATA INDYWIDUALNE DZIEWCZĄT 7 lat i młodsze - Aleksandra Adamska
1 m KUMITE INDYWIDUALNE DZIEWCZĄT 10-11 LAT – FANTOM - Zuzanna Szymańska
2 m KATA DRUŻYNOWE DZIEWCZĄT 14-17 lat Shodan - Magdalena Małecka, Maria Jankowiak, Zuzanna Szymańska
2 m KATA INDYWIDUALNE DZIEWCZĄT 8-9 lat - Natasza Adamska
3 m KATA DRUŻYNOWE PIERWSZY KROK 9 LAT I STARSI Shodan - Magdalena Małecka, Jagoda Mazurek, Kacper Zboralski
3 m KATA INDYWIDUALNE DZIEWCZĄT 10-11 lat - Zuzanna Szymańska
3 m KATA INDYWIDUALNE PIERWSZY KROK 10 LAT I STARSI - Magdalena Małecka
3 m KUMITE INDYWIDUALNE DZIEWCZĄT 14-15 lat +54kg - Maria Jankowiak

Zwycięska edycja konkursu kulinarnego Mastecheff

12 grudnia nasza szkoła wzięła udział w 6 edycji konkursu kulinarnego Pogorzelski Mastecheff. Impreza skierowana była do uczniów klas 8. Uczestniczyło w niej 5 szkół: z Borku, Pogorzeli, Kobylina, Zimnowody i Piasków. Zanim uczniowie przystąpili do zmagań kulinarnych, losowali dania, które potem musieli wykonać. Nasza ekipa w składzie: Magda Celka z kl. 8c, Martyna Wośkowiak z kl. 8 c oraz Martin Małecki z kl. 8a przygotowała zupę cytrynowo- maślaną, strogonow z kluseczkami i naleśniki z owocami i nutellą. Wszystkie dania były wyśmienite, jednak to uczniowie naszej szkoły przygotowali najsmaczniejsze potrawy i pokonali pozostałe drużyny.

Warsztaty w Cyfrowym Laboratorium Kopernika

9 grudnia uczniowie klas 7 i 8 zainteresowani poszerzaniem wiedzy i zdobywaniem nowych umiejętności z zakresu przeprowadzania doświadczeń wzięli udział w zajęciach otwartych z biologii i chemii w ramach projektu "Cyfrowe Laboratorium Kopernika" pod patronatem PASCO Polska. W nowoczesnych i bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie uczniowie wykonywali doświadczenia z biologii i chemii za pomocą czujników bezprzewodowych. Dzięki odpowiedniej aplikacji wyniki badań mogli bezpośrednio obserwować na własnych smartfonach.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności