Integracyjny XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę listopada odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach konkurs recytatorski poezji Kaspra Miaskowskiego. Wzięło w nim udział 19 recytatorów. Wśród nich byli również uczniowie naszej szkoły, których interpretacja utworów poetyckich została doceniona przez jury. Wiktor Woch z klasy 6b zajął III miejsce w kategorii klas 4-6, a Hanna Komorniczak z klasy 7b otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 7-8. Gratulujemy!

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę….”

22 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodzony był Dzień Kredki. W tym dniu w centrum uwagi znalazły się ... kredki. Dzieci wysłuchały bajki o „Żółtej kredce", uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych z użyciem kredek, przeprowadzały ciekawe doświadczenia, stworzyły też własne babeczkowe kolorowe kredki. Po zapoznaniu się z piosenką „Kolorowe kredki" przedszkolacy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „ co by było, gdyby na świecie nie było kolorów?". Odpowiadając na to pytanie wykazali się dużą pomysłowością. Nie wiadomo kiedy szary listopadowy dzień w naszych oddziałach przemienił się w piękny, kolorowy i tęczowy dzień.

Spotkanie z Irlandią

20 listopada 2019 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole panią Justynę Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu.
Dzięki projektowi „Irlandia w szkole" uczniowie mieli szansę na wszechstronne poznanie tego kraju, jego historii, kultury, tańca, muzyki i tradycji.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas: 1c, 4a, 4b oraz dwie grupy przedszkolaków: Żabki i Biedronki. Tematem przewodnim była Baśniowa Irlandia, czyli wróżki, skrzaty, olbrzymy, tajemnice...
Biorący udział w zajęciach poznali strój do tańca irlandzkiego oraz dwa rodzaje butów - baletki oraz drewniane do stepowania. Dziewczynki z ochotą przymierzały przepięknie zdobioną sukienkę do tańca. Uczniowie poznali też tradycyjne irlandzkie instrumenty muzyczne, m.in. wielki bęben o nazwie bodhran. Chłopców zaciekawiły narodowe sporty Irlandii: hurling oraz futbol gaelicki. Dowiedzieli się, że jest to najszybszy zespołowy sport świata. Mogli też przymierzyć kij do podbijania i noszenia piłki o nazwie hurley. Nie uwierzycie, ale piłka uderzona hurleyem może lecieć z prędkością ponad 150 km/h.
W trakcie prelekcji przedszkolaki były ubrane na zielono - jest to kolor narodowy Irlandii, natomiast uczniowie mieli przypięte trójlistne koniczynki, które są symbolem Zielonej Wyspy. Spotkanie było bardzo ciekawe i wzbogaciło naszą wiedzę o Irlandii.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z zaciekawieniem słuchały legend oraz opowieści irlandzkich. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

„Ratujmy kasztanowce”

Już 18. rok uczniowie i chętni nauczyciele SP w Piaskach ratowali kasztanowce przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W sobotę, 9 listopada przeprowadzili akcję w następujących miejscach: przy sklepie w Strzelcach Wielkich, wokół zespołu szpitalno - klasztornego w Marysinie, przy ścieżce rowerowej w Smogorzewie – Talarach, przy drodze między cmentarzem w Strzelcach Wielkich a Grabonogiem. Worki dostarczone zostały przez Urząd Gminy w Piaskach.
W poniedziałek, 18 listopada, odbyło się grabienie liści w parku przy GOK-u. Po zakończeniu działań uczestnicy spotkali się w bibliotece, gdzie obejrzeli wystawę zdjęć z poprzednich akcji oraz film na temat metod ratowania kasztanowców przed szrotówkiem. Rozwiązywali krzyżówki o tematyce związanej z kasztanowcami. Uwieńczeniem spotkania było wspólne malowanie ogromnych kartonowych liści przeznaczonych na dekorację sceny podczas konkursu recytatorskiego.
W ramach akcji „Ratujmy kasztanowce" w klasach 1-3 przeprowadzone zostały pogadanki edukacyjne na temat szrotówka.
Całą akcję wsparli sołtysi Piasków, Smogorzewa, radna ze Strzelec Wielkich, Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach i rodzice, którzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników. Efektem tegorocznego grabienia było zebranie ok. 100 worków liści i przy okazji kilku worków śmieci. Utylizacją liści zajął się Zakład Usług Komunalnych.

Karatecy UKS SHODAN PIASKI rozwijają się i walczą medalowo

Młodzi karatecy UKS SHODAN PIASKI po raz kolejny stanęli 16 listopada do walki o medale w karate olimpijskim WKF podczas XVII ZDUNY KARATE CUP 2019 ,, O Puchar Burmistrza Zdun". Na tatami stanęła cała czołówka – 25 klubów z Wielkopolski oraz województw ościennych. Do walki przystąpiło 251 karateków w wieku od 6 do 60 lat – od dzieci początkujących do Mastersów. Dla kilku zawodników z naszej szkoły był to pierwszy start i jakże udany, bo medalowy. Klub cały czas się rozwija. Rośnie liczba trenujących, którzy stale podnoszą umiejętności indywidualne, ruchowe i psychiczne, a przede wszystkim odnoszą sukcesy w rywalizacji sportowej w kraju i za granicą.
Jeśli ktoś chce bliżej poznać karate, w każdej chwili może dołączyć do drużyny – wystarczy przyjść na trening.
Nasze sukcesy:
Złote medale
Kata drużynowe do 9 lat - Natasza Adamska, Aleksandra Adamska z kol. Martą
Kata drużynowe 10-13 lat - Zuzanna Szymańska z koleżankami spoza szkoły
Kata Masters - Jarosław Adamski
Brązowe medale
Kata drużynowe - Magdalena Małecka, Jonasz Borowczyk
Kata ind. 7 lat i mł - Aleksandra Adamska
Kata ind 8/9 lat - Natasza Adamska
Kata ind 10/11 lat - Zuzanna Szymańska
Kata ind. Początkujący 9 lat - Kacper Zboralski
Wszystkim gratulujemy dobrej postawy i walki.

II Szkolny Turniej Warcabowy

Warcaby to najpopularniejsza gra strategiczna. Wymaga od graczy umiejętności przewidywania oraz wyobraźni. To doskonały trening myślenia. Niezależnie od tego, czy ktoś gra dobrze, zawsze znajdzie się ktoś, kto gra jeszcze lepiej.
14 listopada odbył się w naszej szkole II Szkolny Turniej Warcabowy dla klas 1-8. Jego celem była integracja uczniów, a także kształtowanie postawy sportowej rywalizacji oraz kulturalnego zachowania wobec przeciwnika, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, radzenia sobie w sytuacjach problemowych i dostosowania się do reguł gry, kształtowanie umiejętności przeżywania sukcesów i porażek.
Turniej zorganizowały pani Danuta Witczak oraz pani Anna Radio. Impreza cieszyła się dużą popularnością. Rywalizowało ze sobą 44 zawodników. Podczas turnieju panowała serdeczna atmosfera. Zawodnicy kibicowali sobie wzajemnie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Zwycięzcami Turnieju zostali:
w kategorii klas 1-4
1.Piotr Dymarczyk 3b
2.Franciszek Lewek 4a
3.Piotr Pawlicki 2b
w kategorii klas 5-8
1.Kamil Maćkowiak 8a
2.Marta Wrona 8a
3.Wiktor Woch 6b

Szkolny etap 18 Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Kaspra Miaskowskiego.

W środę, 13 października, w bibliotece szkolnej odbył się etap szkolny konkursu recytatorskiego poezji Kaspra Miaskowskiego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas 4-6 oraz klas 7-8. Ogółem wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów, prezentując na wysokim poziomie niełatwą twórczość poety ze Smogorzewa.
W finale, który odbędzie się 24 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach, szkołę reprezentować będą: Wiktor Woch z klasy 6b oraz Hanna Komorniczak z 7b.

„Serce za książkę”

Od 28 października do 6 listopada odbywała się w naszej szkole sprzedaż książek pozyskanych przez Stowarzyszenie BAZA dla 11- letniej Julii z Gostynia chorującej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice okazali wielkie serce. W środę 6 listopada wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przeliczyli pieniądze i okazało się, że zebraliśmy 3192,90zł.
Należy również wspomnieć, że już 5 października podczas Pikniku Naukowego ze sprzedaży książek uzyskaliśmy kwotę 754,26zł.
Wszystkim kupującym za wrażliwe SERCE dziękujemy!

Przedszkolaki w Izbie Leśnej Nadleśnictwa Piaski

8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Nadleśnictwa w Piaskach. Celem wizyty było usystematyzowanie wiedzy na temat lasu. Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie, jakie drzewa liściaste i iglaste rosną w lesie, które grzyby są jadalne, a jakich należy się wystrzegać, bo są trujące. Dzieci świetnie radziły sobie z odpowiedziami na pytania o oznaki jesieni, a także dowiedziały się, jak zwierzęta szykują się do zimy. Przedszkolaki chętnie zwiedzały Izbę Leśną, oglądały eksponaty oraz zadawały pytania. Wizyta w Nadleśnictwie była niezapomnianą lekcją przyrody.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności