Historia i nowoczesność
W pierwszych dniach czerwca uczniowie 7b i 7c wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta. Z morzem przywitali się w Gdyni, gdzie, spacerując po Skwerze Kościuszki, zobaczyli ORP Błyskawica i Dar Pomorza, a z punktu widokowego na Kamiennej Górze podziwiali port gdyński. Następnie udali się do Sopotu. Poznali historię uzdrowiska i spacerowali po najdłuższym w Europie drewnianym molo. Dopełnieniem świętowania Dnia Dziecka była chwila zasłużonego odpoczynku - podziwianie zachodu słońca na plaży w Gdańsku.
Kolejny dzień stał się okazją do poszerzenia wiedzy historycznej. Podczas zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej siódmoklasiści dowiedzieli się o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Po tym przejmującym doświadczeniu wyruszyli na spacer po urokliwych zakątkach Głównego Miasta, by zobaczyć jego najbardziej znane zabytki, takie jak: Ratusz, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna czy Żuraw.
Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki najpierw wysłuchali koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej oraz historii Opactwa Cystersów, a potem spacerowali po romantycznym parku. Na koniec odbyli jeszcze jedną lekcję historii. Zwiedzając pole bitwy na Westerplatte, poznali, godzina po godzinie, opis wydarzeń z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. i przebieg walk oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia przy Pomniku Obrońców Wybrzeża.
W drodze powrotnej uczniowie wyrażali swoje zadowolenie, a nawet planowali kolejny wyjazd, więc wycieczkę można uznać za bardzo udaną.
Rekolekcyjne zamyślenia...
W dniach od 1 do 3 czerwca przeżywaliśmy czas tegorocznych rekolekcji, które dla naszej społeczności szkolnej poprowadziła s. Justyna Wenta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz p. Piotr Wojtyniak. Dzielili się oni swoim doświadczeniem wiary i obecności Pana Boga w ich codziennym życiu. Każdego dnia odbywały się nauki rekolekcyjne w kościele parafialnym Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach w dwóch grupach klasy 1-4 oraz 5-8. Podczas spotkań był czas nie tylko na słuchanie Słowa Bożego, ale też na wspólną modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, zadawanie pytań oraz radosny śpiew. Na zakończenie, ostatniego dnia, odbyła się wspólna Eucharystia, podczas której dziękowaliśmy Dobremu Bogu za czas zatrzymania rekolekcyjnego oraz cały kończący się już wielkimi krokami rok szkolny. Na koniec Mszy Świętej przedstawiciele naszej szkoły podziękowali prowadzącym za wspólnie spędzony wyjątkowy czas.
Dzień Dziecka w klasach 1–3
29 maja z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1–3 spędzili wyjątkowy dzień pełen radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Piękna pogoda pozwoliła nam przenieść się na świeże powietrze. Na rozłożonych kocach dzieci mogły oddać się swojej ulubionej rozrywce – grom planszowym.
Uczniowie przynieśli różnorodne gry, które rozwijały logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz umiejętność współpracy. Nie zabrakło emocjonujących rozgrywek, zdrowej rywalizacji i wzajemnego dopingowania. Była to doskonała okazja do integracji, budowania relacji koleżeńskich oraz wspólnego spędzania czasu w miłej atmosferze.
Dzień upłynął w pogodnym nastroju, a uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że taka forma świętowania sprawiła wszystkim wiele radości. To był wyjątkowy Dzień Dziecka, który na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Wycieczka klasy VIII c – Kraków, Oświęcim, Wieliczka.
18 maja uczniowie klasy VIII c wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Oświęcimia i Wieliczki. Był to czas pełen wspólnych przeżyć, nowych doświadczeń oraz ciekawych lekcji historii. Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Zwiedzanie tego miejsca stało się dla wszystkich ważną i poruszającą lekcją historii, skłaniającą do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Drugiego dnia ósmoklasiści wraz z przewodnikiem poznawali uroki Krakowa. Podczas spaceru po dawnej stolicy Polski zobaczyli między innymi Rynek Główny i Sukiennice, Bazylikę Mariacką, Zamek Królewski na Wawelu oraz pomnik Smoka Wawelskiego. Uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawostek związanych z historią i kulturą miasta. Trzeciego dnia wycieczki młodzież odwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce. Zwiedzanie podziemnych korytarzy i komór solnych oraz podziwianie niezwykłych rzeźb wykonanych z soli zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy VIII c.
4b na tropie tajemnic i nowoczesnej rozrywki w Poznaniu
Wspaniała zabawa ruchowa i nauka logicznego myślenia - tak w skrócie można opisać wycieczkę klasy 4b do Poznania, która odbyła się 27.05.2026 r.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Szyfrów Enigma. Uczniowie zmienili się w prawdziwych kryptologów. Poznali historię polskich matematyków, którzy złamali kod najsłynniejszej maszyny szyfrującej na świecie. Podczas zajęć praktycznych, uczyli się tworzyć i łamać tajne wiadomości.
Kolejnym punktem programu był spacer na Stary Rynek. Uczniowie podziwiali piękne, zabytkowe kamieniczki. Dokładnie w samo południe oglądali bodące się na wieży poznańskie koziołki.
Następnie przenieśliśmy się do nowoczesnego centrum rozrywki Pixel XL Poznań. To był absolutny hit wyjazdu! Zamiast tradycyjnych padów czy ekranów, uczniowie sterowali grami za pomocą całego ciała, skacząc po specjalnych, podświetlanych matach interaktywnych. Musieli się wykazać przy tym niezwykłym refleksem, pamięcią oraz doskonałą współpracą zespołową, co dostarczyło mnóstwo śmiechu.
Po tak intensywnym dniu przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Wspólny posiłek w restauracji McDonald's był idealną okazją do integracji, dzielenia się emocjami i zregenerowania sił.
Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach bezpiecznie wróciliśmy do Piasków.
Kolorowo, zdrowo i pysznie!
27 maja, podczas lekcji wychowawczej, uczniowie klasy 4c przygotowali zdrowe i smaczne śniadanie. Było to podsumowanie zajęć dotyczących racjonalnego odżywiania w okresie dorastania.
Uczniowie samodzielnie przygotowali różnorodne przekąski i potrawy. Na stołach pojawiły się kolorowe kanapki, chrupiące tosty, owocowe szaszłyki, sałatka owocowa i warzywna oraz zdrowe guacamole. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, a przy okazji utrwaliły zasady zdrowego żywienia i dowiedziały się, jak komponować wartościowe posiłki.
Wspólne przygotowywanie śniadania było nie tylko okazją do nauki, ale także do integracji zespołu klasowego. Wszystkie przygotowane potrawy wyglądały apetycznie i smakowały wyśmienicie.
To była bardzo smaczna lekcja zdrowego stylu życia.
Klasy 7a i 8b w Krakowie i Wieliczce
27 maja uczniowie klas 7a i 8b wyruszyli na trzydniową wycieczkę do dawnej stolicy Polski oraz do Kopalni Soli w Wieliczce.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie portu lotniczego Kraków – Balice. Tu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w czasie których dowiedzieli się, jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo – przylotowa pasażera. Udali się również na taras widokowy, z którego obserwowali, co dzieje się na płycie lotniska. Następnie spotkali się z przewodniczką, która zabrała ich w niezwykłą podróż w czasie – uczniowie poznali sekrety średniowiecznego Krakowa, spacerując trasą podziemną pod Sukiennicami i Rynkiem.
Następnego dnia zobaczyli najcenniejsze zabytki Krakowa i wysłuchali opowieści o nich. Zwiedzili Wzgórze Wawelskie, gdzie obejrzeli fortyfikacje, dziedziniec krużgankowy zamku, katedrę z grobami królewskimi, dzwon Zygmunta oraz Smoczą Jamę i stojącą przed nią rzeźbę Smoka Wawelskiego. Odwiedzili również Stary Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską i starą dzielnicę uniwersytecką z Collegium Maius. Na koniec z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w grze miejskiej pt. Tajemnice Krakowskich Kamienic.
Ostatniego dnia zwiedzili Kazimierz żydowski. Tu weszli m. in. do Synagogi Remuh i na stary cmentarz żydowski. Mieli też okazję delektować się słynnymi kazimierzowskimi zapiekankami.
Po wizycie w Krakowie przyszedł czas na Kopalnię Soli w Wieliczce. Wędrując podziemnymi trasami, uczniowie podziwiali solankowe jeziora, podziemne komory, zobaczyli dawne narzędzia i maszyny górnicze.
Po intensywnie spędzonym czasie uczniowie zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do domu.
„Światowy Dzień Metrologii” i „Matematyka w otoczeniu” – uczniowie w działaniu
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piaskach wykonali w tym roku szkolnym już ostatnie wyzwanie matematyczne - czyli zadanie 9 w ramach Projektu Edukacyjnego „Kreatywni na matematyce na co dzień i od święta".
W tym miesiącu do wyboru były dwa zadania. Pierwsze zadanie: Światowy Dzień Metrologii – można było świętować świat jednostek, pomiarów i ważenia. Drugie zadanie: Matematyka w otoczeniu - to poszukiwanie przykładów matematyki występującej w otaczającym świecie.
I tym razem zrealizowaliśmy obydwa zadania.
Klasa 3b zorganizowała „matematyczne zabawy w terenie". Uczniowie wykonywali „żywe kąty", ustawiając się w grupach tak, aby tworzyć różne rodzaje kątów. Wykorzystywano do tego skakanki oraz gumy do skakania. Dzieci tworzyły również „żywe figury geometryczne", takie jak: kwadrat, prostokąt, trójkąt, koło oraz sześciokąt. Kolejnym zadaniem był pomiar kątów w terenie – uczniowie wyszukiwali kąty znajdujące się na budynku szkoły oraz wskazywali ich przykłady w najbliższym otoczeniu. Podczas zajęć w szkole mierzyli różne przedmioty, określali wagę produktów na podstawie wskazań odważników oraz zapisywali wyniki w gramach, ćwicząc jednocześnie zamianę jednostek. Dodatkowo obliczali i wskazywali ciężar produktów umieszczonych na poszczególnych wagach.
Klasy 4b i 4c poznały pojęcie osi symetrii. Uczniowie wskazywali osie symetrii znaków drogowych i logo marek samochodowych oraz kreślili figury symetryczne. Podczas zajęć w terenie szczególną uwagę zwracali na symetrię, linie równoległe i prostopadłe oraz inne elementy geometryczne obecne w przyrodzie, architekturze i przedmiotach codziennego użytku. To była świetna okazja, by zobaczyć, że matematyka jest obecna wszędzie wokół nas.
Z okazji Dnia Metrologii czwartoklasiści ćwiczyli zamianę jednostek monetarnych, jednostek długości i masy. Z kolei klasy piąte wykonywały zamianę jednostek pola, utrwalając zależności między nimi. Ponadto klasa 6a w ramach zajęć kreatywnych wyznaczała w terenie jednostki pola – metry kwadratowe i ary. Szóstoklasiści na lekcjach matematyki mierzyli również wybrane obiekty, utrwalając wiadomości związane z obliczaniem pól figur oraz zamianą jednostek. Podczas realizacji tematów związanych z prędkością, obliczali prędkości w różnych jednostkach, doskonaląc umiejętność wykonywania obliczeń i zamiany jednostek.
Wszystkie działania zrealizowane w ramach zadania 9 pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę w praktyczny sposób - przez działanie, współpracę i dobrą zabawę . Matematyka naprawdę jest wszędzie!
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Ochrony Praw Zwierząt odbyła się w naszej szkole zbiórka karmy dla kotów wolno żyjących. Zebrana karma zostanie przekazana Stowarzyszeniu Łapą Pisane, a następnie dostarczona przez wolontariuszy osobom opiekującym się kotami.
W Polsce Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest od 2002 roku z inicjatywy Klubu Gaja – jednej z najstarszych i najbardziej aktywnych organizacji ekologicznych w kraju. Data ta nie jest przypadkowa – właśnie 22 maja 1997 roku Sejm uchwalił Ustawę o ochronie zwierząt, która po raz pierwszy w historii polskiego prawa jednoznacznie stwierdziła, że zwierzę nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Choć świadomość społeczna stale rośnie, nadal zbyt wiele zwierząt cierpi w milczeniu – przetrzymywanych w nieodpowiednich warunkach, porzuconych, zaniedbanych. Dzień Praw Zwierząt to okazja, by nie tylko mówić, ale przede wszystkim działać. Zwierzęta nie mają głosu – ale mają nas. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.
Spotkanie z Piotrem Kilianem
27 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 z niezwykłym podróżnikiem i poszukiwaczem przygód – Piotrem Kilianem.
Piotr Kilian, zwany też Piratem Dyplomatą, jest góralem z Beskidów, jego rodzinną miejscowością jest Istebna. Z wykształcenia jest specjalistą od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Z pasji i zamiłowania - podróżnikiem. Na swoim koncie ma prawdziwie ekstremalne wyprawy. Przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe szlaki górskie w Polsce, dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za "Najdzikszy Szlak w Polsce". Przeszedł również Izraelski Szlak Narodowy, Tour du Mont Blanc oraz dwukrotnie zimą Arctic Circle Trail na Grenlandii. Jako pierwszy i jedyny na świecie przeszedł zimą GR20 na Korsyce. Odbył niezwykłą podróż, której celem było zdobycie najwyższego szczytu Australii - Góry Kościuszki. Odwiedził prawie 50 państw i okrążył Ziemię. Podczas spotkania opowiadał o podróżach w różne zakątki świata i przybliżył rejony mroźnych i fascynujących wypraw. Zaprezentował też sprzęt, którym się posługuje. Najciekawsze dla uczniów były prezentacje filmowe i zdjęcia z podróży.
Piotr Kilian ciekawie i z humorem opowiadał o swoich niezwykłych podróżach, co sprzyjało miłej atmosferze. Uczniowie dowiedzieli się, jak wiedza zdobywana w szkolnych ławkach i nauka pomagają przetrwać w ekstremalnych warunkach oraz jak pasja do odkrywania świata pozwala realizować największe marzenia.
Dziękujemy CKiB w Piaskach za możliwość spotkania z tak niezwykłym gościem.










