Obchody Dnia Patrona Szkoły

543 lata temu urodził się Mikołaj Kopernik. Któż nie zna nazwiska tego wielkiego polskiego uczonego? Od kilkudziesięciu lat patronuje on naszej szkole, stając się wzorem do naśladowania dla uczących się w niej uczniów.
Święto Patrona to ważny dzień dla całej społeczności szkolnej. Z tej to właśnie okazji, w przeddzień uroczystości, uczniowie klas III szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie dotyczącym życia i działalności astronoma, a gimnazjaliści wykonali plakaty o Mikołaju Koperniku, które zostały wyeksponowane przy wejściu do auli.
W dniu urodzin Mikołaja Kopernika najmłodsi udali się do kina. Gimnazjaliści i uczniowie klas IV – VI spotkali się w hali gimnastycznej, by rywalizować w grach zespołowych. Zebrali się też w salach lekcyjnych, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w sieci. Sieci, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Jakże inny od tego, w którym żył Kopernik.
Następnie, podczas oficjalnej uroczystości, w auli zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i oczywiście uczniowie. Pani dyrektor Henryka Jurkowska – Klupś w swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na postać uczonego. Zaznaczyła, iż Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, ale człowiekiem ciekawymi nieustannie szukającym prawdy, człowiekiem wielu nauk i wielu zainteresowań, któremu nie obca była ekonomia, medycyna, prawo kanoniczne, matematyka. Pani dyrektor wspomniała też o dużym sukcesie naszego ucznia, Filipa Półtoraczyka, który został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych.
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście i uczniowie obejrzeli program artystyczny „ Nasz rodowód, nasz początek", w którym Gall Anonim, benedyktyński mnich, wspominał o dokonaniach księcia Bolesława oraz opowiadało niektórych godnych pamięci czynach jego przodków. Widzowie byli świadkami niegościnności Popiela oraz jego ucieczki przed myszami. Uczestniczyli w postrzyżynach syna Piasta, a także w uczcie przygotowanej z tej okazji. Poznali rozterki miotające Mieszkiem I przed przyjęciem chrześcijaństwa. Obserwowali uroczystość przyjęcia chrztu.
Chrzest Mieszka w 966 roku był początkiem naszego państwa, naszej kultury i cywilizacji, z której to wywodzi się również Mikołaj Kopernik - uczony, który dzięki swym odkryciom naukowym złotymi zgłoskami zapisał się w panteonie Wielkich Odkrywców doby renesansu.

Wszystkie zdjęcia TUTAJ

Jesteś tutaj: Home 2015_2016 Obchody Dnia Patrona Szkoły