Podróże małe i duże

Na jednodniową wycieczkę do rodzinnego miasta patrona naszej szkoły wyruszyli uczniowie z klasy 3c i 3d. Podróżując Szlakiem Piastowskim,dotarli do Torunia. Tam wzięli udział w warsztatach rycerskich, byliteż świadkami pojedynku rycerzy.  Odwiedzili Żywe Muzeum Piernika i wypiekali własnoręcznie wykonanepierniki. Wszyscy wspięli się na wieżę widokową w katedrze św. Janów, by podziwiać Tuba Dei - największy średniowieczny dzwon w Polsce.  Trzecioklasiści zobaczyli budynek szkoły, do której uczęszczał słynny astronom oraz dom, w którym mieszkał uczony. Przyjrzeli się ruinom Zamku Krzyżackiego.  Odwiedzili Geodium, w którym mogli poznać wiele ciekawostek dotyczących Ziemi, a także, ku wielkiej radości, przeprowadzić wiele doświadczeń.
Na dwudniową wycieczkę również do Torunia udali sięuczniowie z klas 5a, 5b, 5c, 6aoraz gimnazjaliści z klasy 1A. Podobnie jak ich młodsi koledzy zwiedzili miasto i poznali jego najważniejsze zabytki. Odwiedzili m.in. Dom Kopernika, Katedrę św. Janów, Zamek Krzyżacki oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, obejrzeli seans „Ziemia - planeta Kopernika" w Planetarium im. W. Dziewulskiego, a także płynęli statkiem po Wiśle. Szóstoklasiści odwiedziliManufakturę Cukierków, gdzie uczestniczyli w zajęciach, podczas których samodzielnie zrobili lizaki.Gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w wieczornym pokazie „tańczących fontann”.
Do Krakowa wyjechali gimnazjaliści z klasy 2A i 2C. Tam zwiedzili Zamek Królewski. Traktem Królewskim dotarli na Stary Rynek, by zobaczyć Sukiennice i zwiedzić Muzeum Narodoweoraz Kościół Mariacki. Następnie udali się na ulicę Franciszkańską 3, gdzie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich znajduje się słynne Okno Papieskie. W Bazylice Franciszkańskiej podziwiali polichromię, a także przepiękne witraże wykonane przez Wyspiańskiego. Odwiedzili też Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.Zwiedzili Kazimierz, synagogi żydowskie oraz poznali dzieje i kulturę Żydów.  Udali się też do Wieliczki, Łagiewnik oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau, które znajduje się na terenie Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu.
Poznań odwiedzili uczniowie klasy 4b. Czwartoklasiści zwiedzili Muzeum Blubry 6D, gdzie zostali wprowadzeni do świata poznańskich legend oraz gwary. Następnie udali się do obiektu edukacyjno-rozrywkowego DELI Park w Rosnówku. Tam uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych ,,Przyroda wczoraj i dziś” i zwiedzili park. Przyjrzeli się prehistorycznym zwierzętom, gigantycznym owadom, zajrzeli do parku miniatur oraz mini zoo.
Klasy 1a, 1b, 2a i 2b wybrały się na wycieczkę do Kościana, aby wraz z piratami odnaleźć zagubiony Biały Nenufar. Dzieci musiały sprostać wielu niełatwym zadaniom i uważać na krążące w wodach piranie! Po wyczerpującej podróży zostały zaproszone na obiad do restauracji, w której poznały tajniki savoir-vivre.
Na spotkanie z Indianami udali się uczniowie klas 3a i 3b. W Józefowie odwiedzili Westernland -największą w Europie Wioskę Indiańską oraz miasteczko Laredo Town. Dzieci oglądały oryginalne tipi (domy Indian), totemy, historie piktograficznezapisane na skórach, oryginalne stroje, narzędzia codziennego użytku oraz obozowisko traperów i poszukiwaczy złota.
Uczniowie klasy 4c odwiedzili Gołuchów – miejscowość położoną w południowo – wschodniej Wielkopolsce nad rzeką Ciemną. Zwiedzili tam renesansowy zamek – dawną siedzibę Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich, wzorowaną na zamkach z Doliny Loary we Francji, Muzeum Leśnictwa, największy w Polsce park dendrologiczny oraz pokazową zagrodę zwierząt. Dla czwartoklasistów była to wyjątkowa lekcja historii i przyrody.
W Góry Stołowe wyruszyła klasa 6c. Szóstoklasiści zwiedzili Twierdzę w Kłodzku i Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Udali się do Laboratorium Frankensteina, Komnaty Tajemnic (Escape Room) oraz przyjrzeli się ruinom zamku i Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Spacerowali też po Polanicy-Zdroju.
Z kolei uczniowie klasy 1B postanowili zdobyć Wielką Sowę. W tym celu udali się w Góry Sowie. Tam wspięli się szczyt góry, zwiedzili Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, Kościół Pokoju w Świdnicy. Odwiedzili Zamek Książ oraz Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Zeszli pod ziemię, by zobaczyć kopalnię węgla w Nowej Rudzie, Podziemne Miasto Osówka i Włodarz.
Gimnazjaliści z klasy 3A i 3B udali się do Czech. Zwiedzili Skalne Miasto.  Odwiedzili  Pragę, by poznać jej najważniejsze zabytki. W Harrachovie podziwiali wodospad na rzece Mumlava oraz skocznie narciarskie. Dotarli też do Bozkovskich dolomitowych jaskiń.

 

 


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności Podróże małe i duże