Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbył się apel patriotyczny. W związku z przypadającymi w 2017 r. rocznicami związanymi z hymnem państwowym wiodącym zagadnieniem apelu stała się historia powstania pieśni państwowej. W 1797 r. Józef Wybicki napisał tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, zaś w 1927 r. pieśń ta – w nieco zmienionej językowo wersji nazwanej Mazurkiem Dąbrowskiego – została ogłoszona hymnem państwowym Rzeczpospolitej. Zatem w bieżącym roku przypada 220. rocznica powstania hymnu i 90. rocznica jego uznania za pieśń państwową.
Apel został poprzedzony historycznym wprowadzeniem p. Łukasza Puśleckiego, który przedstawił tematykę apelu, historię symboli narodowych oraz genezę powstania hymnu polskiego. Muzyczną ilustracją odwołań do historii innych pieśni państwowych było wykonanie fragmentów hymnów USA i Francji przez szkolną orkiestrę przygotowaną przez p. Jacka Damazyniaka.
Zaprezentowane później przedstawienie dotyczyło okoliczności powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, a głównymi jego bohaterami byli Józef Wybicki, gen. Jan Henryk Dąbrowski i śledzący ich poczynania szpieg z krainy deszczowców.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości