Font Size

Cpanel

Gmina Piaski dołączyła do projektu „Otwórz się na pomoc”

 

W ramach programu “Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu i internetu” proponujemy  naszym mieszkańcom zapoznać się z zamieszczonym w jego ramach materiałem przygotowanym przez Polska Press Grupa we współpracy z terapeutką i psychologiem – Mają Pisarek. 

Projekt ten ma za zadanie pomóc zmierzyć się z szeroko rozumianych zagrożeniami, jakie niesie internet oraz uzależnienie od alkoholu. Młode osoby nie tylko w łatwy sposób uzależniają się od komputera, ale także bardzo często doświadczają w świecie wirtualnym takich zjawisk jak hejt czy przemoc słowna. Często uzależnienie od internetu powoduje poważne problemy psychiczne i ma wpływ na życie całych rodzin, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jak czas lockdownu, zamknięcia w domu.

Z kolei w kwestii uzależnień należy zaznaczyć, iż mimo, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem alkohol jest środkiem dostępnym dla osób, które ukończyły 18 rok życia, statystyki wskazują, że coraz młodsi sięgają po napoje alkoholowe. Obniżył się wiek inicjacji alkoholowej, zagościł on na dobre w naszym społecznym życiu. Rodzi się jednak pytanie: czy wszyscy jego użytkownicy zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie ze sobą niesie?

Podsumowując - specjaliści wskazują, że pandemia COVID-19 w istotny sposób zwiększy obciążenie zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniami.
Na program “Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu i internetu” składają się dwie części:
Idoc – to interaktywny film, skierowany głównie do starszej młodzieży, poświęcony uzależnieniu od alkoholu. 
Zadaniem widza jest pokierowanie w nim losem nastolatka wkraczającego pełnoletniość, mierzącego się z własnymi słabościami oraz rodzinnym problemem alkoholowym. 
Jeśli będziesz użytkownikiem projektu, w trakcie oglądania filmu, który skonstruowany jest jak gra komputerowa, dokonujesz szeregu wyborów, a podjęte przez ciebie decyzje wpłyną na dalszy ciąg zdarzeń. Możesz sprawdzić czy nie skierują  one bohatera w kierunku nałogu i jakie powinny być, aby jego losy potoczyły się w dobrą stronę. To co się będzie działo zależy od twojego sposobu myślenia. Dowiedz się czy jest właściwe. Możesz je skorygować.
„Posłuchaj historii” – druga część projektu skierowana jest do rodziców, to miejsce wymiany doświadczeń. Dorośli opowiadają o swoich przeżyciach, o tym jak wygląda z ich strony borykanie się z problemem alkoholowych nastolatków, co czują,  kiedy widzą, że dziecko postępuje niewłaściwie i tracą nad nim kontrolę.
To materiał do refleksji nad sposobem podejścia do wychowania i rozwiązywania problemów rodzinnych i społecznych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, przemyśleń oraz korzystania z pomocy dostępnej w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym w Piaskach (tel. 65 529 54 41)

 

iDOC "Umiar"

 


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Archiwum 2021/2022 2021_2022 Gmina Piaski dołączyła do projektu „Otwórz się na pomoc”