Font Size

Cpanel

Spotkanie z Irlandią

20 listopada 2019 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole panią Justynę Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu.
Dzięki projektowi „Irlandia w szkole" uczniowie mieli szansę na wszechstronne poznanie tego kraju, jego historii, kultury, tańca, muzyki i tradycji.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas: 1c, 4a, 4b oraz dwie grupy przedszkolaków: Żabki i Biedronki. Tematem przewodnim była Baśniowa Irlandia, czyli wróżki, skrzaty, olbrzymy, tajemnice...
Biorący udział w zajęciach poznali strój do tańca irlandzkiego oraz dwa rodzaje butów - baletki oraz drewniane do stepowania. Dziewczynki z ochotą przymierzały przepięknie zdobioną sukienkę do tańca. Uczniowie poznali też tradycyjne irlandzkie instrumenty muzyczne, m.in. wielki bęben o nazwie bodhran. Chłopców zaciekawiły narodowe sporty Irlandii: hurling oraz futbol gaelicki. Dowiedzieli się, że jest to najszybszy zespołowy sport świata. Mogli też przymierzyć kij do podbijania i noszenia piłki o nazwie hurley. Nie uwierzycie, ale piłka uderzona hurleyem może lecieć z prędkością ponad 150 km/h.
W trakcie prelekcji przedszkolaki były ubrane na zielono - jest to kolor narodowy Irlandii, natomiast uczniowie mieli przypięte trójlistne koniczynki, które są symbolem Zielonej Wyspy. Spotkanie było bardzo ciekawe i wzbogaciło naszą wiedzę o Irlandii.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z zaciekawieniem słuchały legend oraz opowieści irlandzkich. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Archiwum 2019/2020 2019_2020 Spotkanie z Irlandią