Czytam, bo lubię! O bibliotecznych wydarzeniach.
Nie od dziś wiadomo, że bardzo dobrym sposobem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, promowanie ciekawej literatury dla dzieci czy kształtowanie kultury i gustów młodych ludzi są różnego rodzaju przedsięwzięcia. W tym roku szkolnym biblioteka zaprosiła swych czytelników do wzięcia udziału w zajęciach bibliotecznych, wspólnym czytaniu, spotkaniu autorskim, konkursie oraz zachęcała do czytania literatury fantastycznej i nowości. Z okazji 129. rocznicy urodzin Juliana Tuwima uczniowie klasy 1 c odwiedzili bibliotekę, by wysłuchać wiersza pt. „Lokomotywa". Słuchali uważnie i z zaciekawieniem. Wspomagali też czytającego nauczyciela, dopowiadając słowa kończące wersy. Wiele emocji dostarczyło najmłodszym zadanie, które polegało na przyporządkowaniu w odpowiedniej kolejności pasażerów lub towarów do wagonów. Głośne czytanie było również okazją do wdrożenia zasad obowiązujących kulturalnego słuchacza oraz doskonalenia umiejętności koncentracji podczas słuchania.
Te umiejętności doskonalili również uczniowie klas 2-3, którzy z okazji Dnia Głośnego Czytania zostali zaproszeni na spotkanie z twórczością Tomasza Nowaczyka. Pani psycholog przeczytała kilka rozdziałów książki „Ekstra-Staś ratuje świat". Pozycja ta została wybrana nie bez przyczyny, gdyż twórca tej książki został zaproszony przez Mały Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną na spotkanie z czytelnikami. Uczniowie biorący udział w spotkaniu mieli okazję wysłuchać czytanych przez niego wierszy i opowiadań, mogli porozmawiać z pisarzem, zadawać pytania oraz zdobyć autograf. Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania oraz rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka.
Dla uczniów nieco starszych przygotowano konkurs czytelniczy wprowadzający w świat fantazji, w którym należało wykazać się znajomością książki „Harry Potter i Komnata Tajemnic". Do wzięcia w nim udziału zostali zaproszeni uczniowie z klas 4-8. Jaki talent objawił się u Harry'ego podczas spotkania w Klubie Pojedynków? Dlaczego Zgredek przetrzymywał listy Harry'ego? Jakie zadania dostali Harry i Ron w ramach szlabanu za dotarcie do Hogwartu samochodem? Z tymi i innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy tego konkursu. Najlepiej poradziła sobie Gabriela Markowska z kl. 5b, która zdobyła I miejsce, II miejsce zajęła uczennica z kl. 7a Wiktoria Sobkowiak, III miejsce Wojciech Matuszak z kl. 5b. Gratulujemy.
Ponadto dla wszystkich lubiących literaturę fantastyczno-przygodową wyodrębniono dział z takimi pozycjami, a dla czekających na nowości zakupiono nowe pozycje. Można je znaleźć na półkach z książkami. Zapraszamy.