Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
„Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie." Kubuś Puchatek
Dnia 18 stycznia 2023 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Uczniowie dowiedzieli się o historii powstania książki i jej autorze. Alan Alexander Milne urodzony w 1882 r. podarował swojemu synowi Krzysiowi na pierwsze urodziny pluszowego misia. Było to w 1921 roku. Pięć lat później w Londynie, po raz pierwszy, wydano drukiem „Kubusia Puchatka". Bohater książki uważany jest do dzisiaj za najsłynniejszego misia świata. Rocznica urodzin autora niedźwiadka o „bardzo małym rozumku" stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy. Jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. W 1997 roku mianowano Kubusia Puchatka Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ. Puchatka kocha się za jego prostotę, wierność, uczciwość, wielkie poczucie humoru. Przygody misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami. Nikt nie jest idealny, podobnie jak bohaterowie tej bajki, których lubimy za to, jakimi są. Prosiaczek jest bardzo bojaźliwy, Królik pracowity, lecz wybuchowy, Kłapouchy ciągle widzi wszystko w ciemnych barwach, a Kangurzyca jest nadopiekuńczą matką.
Dzieci obejrzały krótki film edukacyjny, w którym poznały najwierniejszych przyjaciół głównego bohatera oraz dyskutowały na temat znaczenia przyjaźni w życiu człowieka. Dowiedziały się też, iż lepiej mieć jednego prawdziwego przyjaciela niż dziesięciu. Poznały też najpiękniejsze cytaty o przyjaźni i miłości z książki „Kubuś Puchatek". Oto parę pięknych, życiowych mądrości Kubusia:
„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika..."
„Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie."
„..– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ? – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje. - Wiesz, Prosiaczku... miłość jest wtedy, kiedy kogoś lubimy za bardzo."
Uczniowie wykonali również piękne prace plastyczne przedstawiające Kubusia Puchatka i jego najwierniejszych przyjaciół oraz plakaty o tematyce przyjaźni, które wyeksponowano na szkolnym korytarzu.