3,14... 14 marca-dzień liczby Pi

Podziwu godna liczba Pi - jak pisała o niej Wisława Szymborska - jako jedyna liczba ma swoje święto. Obchodzimy je 14 marca. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do świętowania tego dnia, przygotowując kolorowe parkietaże, które powstały z idealnie połączonych ze sobą liczb Pi. Pomysłowe i barwne prace wszystkich zespołów klasowych ozdobiły szkolne korytarze. Konkurs na najładniejszy parkietaż wygrały klasy 5c i 6b.
Warto dodać, że przygotowania do obchodów Święta Pi rozpoczęły się dużo wcześniej. I tak podczas zajęć kreatywnych piątoklasiści, zainspirowani liczbą Pi, wykonali przepiękne prace plastyczne „Miasto liczby Pi na niebie". Z kolei na zajęciach rozwijających z matematyki uczniowie klas piątych zastosowali wiedzę o liczbie Pi w praktyce. Mierzyli i obliczali obwody pokrywek słoików, talerzyków, kubków i długości ich średnic, a następnie obliczali wartości liczby Pi, dzieląc obwód przez średnicę. W ten sposób przekonali się, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy.
Z kolei szóstoklasiści podczas lekcji matematyki utrwalali wiadomości o polach czworokątów i trójkątów. Rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Po odszukaniu wyniku na planszy zamalowywali pola zgodnie z podanymi wzorami, aby otrzymać rysunek liczby Pi.
Do wspólnego świętowania dołączyli także uczniowie klas 1 – 3 wraz z wychowawczyniami. Wykonali oni bardzo kolorowe i różnorodne prace plastyczne.
Dzień liczby Pi zakończyła wspólna zabawa ruchowa na boisku szkolnym, która miała pomóc uczniom zapamiętać 17 kolejnych cyfr liczby Pi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w obchody Dnia Liczby Pi.

Jesteś tutaj: Home Archiwum 2023/2024 2023_2024 3,14... 14 marca-dzień liczby Pi