Artykuły
Przyjazna szkoła: rozmowy o hejcie i jego konsekwencjach
W naszej szkole realizowane są liczne działania profilaktyczno-wychowawcze, w tym także mające na celu budowanie przyjaznego środowiska szkolnego. Ostatnio odbyło się spotkanie prewencyjne z przedstawicielami policji, którzy przeprowadzili zajęcia dla uczniów na temat hejtu.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt i przemoc rówieśnicza, jakie są formy hejtu (obraźliwe komentarze, zastraszanie, groźby, fałszywe oskarżenia, wykluczenie społeczne) oraz jakie mogą być jego przyczyny, do których należą m.in.: zazdrość, złość na drugą osobę lub grupę, brak akceptacji dla odmienności czy chęć zranienia drugiej osoby.
Uczniowie poznali także różnicę między hejtem a konstruktywną krytyką, dowiedzieli się o konsekwencjach prawnych hejtu oraz otrzymali informacje na temat miejsc, gdzie można szukać pomocy w przypadku doświadczenia hejtu lub przemocy.
Spotkanie prewencyjne z policją było nie tylko cenną lekcją na temat hejtu, ale także krokiem ku tworzeniu w naszej szkole przestrzeni, w której każde dziecko czuje się bezpieczne i szanowane. Dzięki tej inicjatywie uczniowie nie tylko zyskali wiedzę na temat rozpoznawania i reagowania na hejt, ale także przypomnieli sobie, jak ważne jest wzajemne wsparcie i empatia w codziennych relacjach. Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do dalszego budowania przyjaznej i otwartej społeczności, w której każda osoba będzie miała poczucie, że może być sobą bez obawy o wykluczenie czy agresję.