Wirtualna podróż po Gruzji – spotkanie z Panią Haliną Radołą

9 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół w Piaskach odbyło się spotkanie pt. „Podróż do Gruzji" prowadzone przez panią Halinę Radołę, pracownika Biblioteki Publicznej w Gostyniu. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum. W czasie prelekcji młodzież została zapoznana z położeniem i sąsiadami Gruzji. Kraj ten jest w 75 % górzysty, leży w Azji, nad Morzem Czarnym, w górach Kaukaz. Jest to niewielkie państwo o bogatej historii związanej z wczesnym przyjęciem chrześcijaństwa. Większość Gruzinów to wyznawcy religii prawosławnej. W czasie prezentacji zebrani oglądali zdjęcia zabytków sakralnych w David Gareji składające się z kliku klasztorów zwanych monastyrami, cudowną ikonę Świętej Nino, freski w pieczarach górskich, czy wykute w skałach cele mnichów przy granicy z Azerbejdżanem. Młodzież zobaczyła panoramę i nowe budowle stolicy kraju Tbilisi, np. Most Pokoju czy Pomnik Matki Gruzji trzymającej w jednej ręce czarę z winem dla przyjaciół, a w drugiej miecz odstraszający wroga. Pani Radoła opowiadała o uprawie winorośli w rejonie Kachetia i produkcji wina znanego na świecie, a także słynnej gościnności Gruzinów i degustacji win. Gruzja to kraj, w którym panuje podzwrotnikowy klimat. Słynie ona również z upraw arbuzów, melonów, pomidorów, bakłażanów. Ciekawie została zaprezentowana kuchnia w tym: chinkali czyli pierogi z mięsem, szaszłyki, chaczapuri - smaczne placki z serem, pikantnie przyrządzona duszona wołowina z wypiekanym w domach chlebem.
Spotkanie zorganizowała Teresa Wolniewicz nauczyciel geografii.

Jesteś tutaj: Home Archiwum 2014/2015 2014_2015 Wirtualna podróż po Gruzji – spotkanie z Panią Haliną Radołą