Font Size

Cpanel

Spotkanie z legionistami

10 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej "Legio XXI Rapax", pasjonatami historii starożytnego Rzymu, odtwarzającymi rzymski legion z czasów Oktawiana Augusta. Panowie Karol Walkowiak oraz Bartosz Świątek szczegółowo omówili uzbrojenie żołnierza legionów rzymskich z I w., zaprezentowali taktykę walki oraz życie codzienne legionistów. Rekonstruktorzy przedstawili także prezentację ukazującą legiony rzymskie, ilustrowaną występami swojej grupy w trakcie treningów i inscenizacji rekonstrukcyjnych.

Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.

Piłkarskie zmagania

Na przełomie kwietnia i maja reprezentacje naszej szkoły brały udział w rozgrywkach piłkarskich w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Igrzysk Dzieci oraz turnieju towarzyskim.
Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili reprezentanci klas 7-8. 24 kwietnia zwyciężyli w halowym turnieju piłki nożnej w Szelejewie. Dzień później, mimo zmęczenia, na boisku w Gostyniu zajęli 2 miejsce w eliminacjach Mistrzostw Powiatu. Finał Mistrzostw Powiatu rozegrany został 29 kwietnia w Pępowie. Nasi uczniowie grali z bardzo dużym zaangażowaniem i poświęceniem. W końcowym rozrachunku zajęli 2 miejsce, ustępując tylko drużynie gospodarzy.
Jeszcze lepsze wyniki osiągnęła reprezentacja klas młodszych rywalizująca w Igrzyskach Dzieci. Pierwsza zwycięska potyczka z drużyną z Borku na własnym terenie, która miała miejsce 22 kwietnia, dała chłopcom przepustkę do finału powiatu.
30 kwietnia w Krobi pokonali gospodarzy oraz Szkołę Podstawową nr 2 z Gostynia, co dało im tytuł Mistrza Powiatu Gostyńskiego.
8 maja w Lesznie nasza młodsza reprezentacja piłkarzy - po niesamowicie trudnym turnieju -wywalczyła bardzo dobre trzecie miejsce w Finale Rejonu Leszczyńskiego.
Skład reprezentacji z rocznika 2009-2010 :
Kufliński Szymon, Dąbrowski Jan, Jarczewski Oskar, Siekierkowski Dawid, Twardowski Miłosz, Lipiński Daniel, Nowicki Jakub, Pikulski Antoni
Skład reprezentacji z rocznika 2011 i młodsi:
Piotr Pawlicki, Mikołaj Walkowiak, Cezary Twardy, Artur Wojtkowiak, Adam Wośkowiak, Gabriel Twardowski, Franciszek Wolny, Mikołaj Andrzejczak, Wiktor Markowski

Wystawa znaczków

Wystawa znaczków to podróż przez czas i przestrzeń, poświęcona małym arcydziełom, które zmieniały oblicze kultury i komunikacji na przestrzeni lat. Choć mogą wydawać się niewielkie, ich znaczenie sięga daleko poza wymiary papieru.

Dzięki uprzejmości prezesa Koła Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu pana Andrzeja Dudka oraz pana Michała Pohla uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę znaczków. Były to znaczki z różnych zakątków świata. Każda kategoria zawierała wiele elementów, które można było podziwiać. Nie zabrakło oczywiście znaczków związanych z patronem naszej szkoły - Mikołajem Kopernikiem. Te znaczki nie tylko upamiętniają życie i działalność Kopernika, ale także przypominają o jego wpływie na rozwój nauki i myśli ludzkiej. Ich emisja często wiąże się z rocznicami związanymi z jego życiem, takimi jak urodziny czy rocznice publikacji dzieł. Dla kolekcjonerów tych malutkich płatków papieru, te poświęcone Kopernikowi stanowią niezwykle cenny element kolekcji, świadectwo nie tylko historii poczty, ale także historii nauki i myśli ludzkiej.

Ekspozycję podziwialiśmy od 6 do 10 maja.

Odwiedziny w banku

29 kwietnia uczniowie klasy 1c w ramach działalności SKO odwiedzili Oddział PBS w Piaskach. Dzieciom podczas wizyty towarzyszył Dyrektor Oddziału Banku – pan Mariusz Konieczny. Na wstępie uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem bankomatu, dowiedzieli się, co to jest bank i co można w nim załatwić. Dzieci obserwowały również wpłatę środków pieniężnych na rachunek SKO. Podczas wizyty dzieci zwiedziły pomieszczenia bankowe, biuro Dyrektora oraz dział kredytów, gdzie dowiedziały się, co to jest kredyt i na co może zostać udzielony. Kolejną atrakcją była możliwość przyjrzenia się, jak szybko można policzyć banknoty za pomocą liczarki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały słodki upominek wraz z gadżetami. Zadowolone i uśmiechnięte wróciły do szkoły.

Wycieczka w Góry Sowie

29 -30 kwietnia br. klasa VI c była na wycieczce w Górach Sowich. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zamek Grodno w Zagórzu Śląskim oraz tajemnicze sztolnie w Walimiu, a następnie wesoło spędzali czas na terenie ośrodka wypoczynkowego „Sowia Grapa" w Rzeczce. Drugiego dnia przed południem weszli ze wspaniałą przewodniczką, panią Basią, na szczyt Wielkiej Sowy, a po obiedzie z zainteresowaniem zwiedzili kopalnię węgla w Nowej Rudzie, gdzie największą atrakcją okazał się przejazd górniczą kolejką. W drodze powrotnej do Piasków nie mogło też zabraknąć wizyty w Mc Donaldzie. Wszyscy wrócili do domów zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

Aleksandra Adamska wywalczyła srebrny medal podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików Bydgoszcz 2024. To najważniejsze zawody w kraju dla młodzików. Są one rozgrywane pod auspicjami Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Sportowego -Polska Unia Karate.

Ola rywalizowała wraz z 34 zawodniczkami, wygrywając kolejno 5 pojedynków. W finale niestety ulega 2:3 przeciwniczce. To kolejny ważny sukces karateków z Piasków, który bardzo cieszy. Pokazuje on również, że mamy talenty, trzeba tylko stworzyć im szanse i możliwości rozwoju, co jako klub staramy się czynić. Warto podkreślić, że Ola jeszcze przez dwa kolejne lata będzie startować w tych zawodach rozgrywanych w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego. Życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy Gminie Piaski za wspieranie działalności karate UKS Shodan Piaski.

CHUSTECZKOWO – OTWÓRZ SERCE DLA JULII

W dniach 23-30 kwietnia w naszej szkole odbyła się charytatywna zbiórka chusteczek higienicznych oraz nawilżanych na rzecz chorej na SMA1 Julki Mikołajczak z Gostynia. Uczniowie klas 1-8 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych chętnie przyłączyli się do zbiórki. Przedsięwzięcie miało na celu wyrabianie w dzieciach chęci niesienia pomocy innym. Cieszymy się i bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, przedszkolakom oraz ich rodzicom za to, że włączyli się w akcję. Zebrane chusteczki zostaną przekazane Julce i jej rodzinie.

DZIĘKUJEMY

DZIEŃ ZIEMI

Od wielu lat w naszej szkole podejmujemy różne działania związane z Dniem Ziemi. Nie inaczej było w tym roku. Sadzenie roślin, fotografowanie drzew, pyszne i zdrowe kanapki, a także sprzątanie zielonego serca Piasków, czyli okolicznego lasu. To działania, które towarzyszyły Nam z okazji Święta Ziemi.

SADZIMY ROŚLINY OZDOBNE
W poniedziałek, 22 kwietnia, pod okiem naszego absolwenta, a obecnie inżyniera ogrodnictwa A. Paluszczaka, sadziliśmy lilaki, lawendę i trawy ozdobne. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować ziemię do donic, sadzonki czy wreszcie własnoręcznie rozplanować i posadzić rośliny. Usłyszeli wiele ciekawostek o nasadzaniu i pielęgnacji roślin. Praktyczna lekcja przyrody na pewno pozostanie w pamięci dzieci na długo.
W tygodniu Święta Ziemi uczniowie z klasy 2c postanowili uporządkować ścieżkę sensoryczną, która znajduje się na szkolnym boisku. Pozbycie się chwastów, uzupełnienie piasku, szyszek i igliwia spowodowało, że ścieżka wygląda jak nowa!
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe naszych pomysłów, a sponsorowi, który chce pozostać anonimowy, za ufundowanie nagród w konkursie fotograficznym.

Dzień Ziemi 2024- sprzątanie świata

W ramach Światowego Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w porządkowaniu okolicznego lasu. Porządkowano tereny leśne oraz przydrożne rowy. W sprzątaniu uczestniczyły następujące klasy wraz z wychowawcami: 1a, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 4b, 6a, 6c i 7c. Wspólna praca pozwoliła na zebranie kilkunastu worków odpadów, które zostały wywiezione na wysypisko śmieci przez sołtysa Piasków- p. Jakuszka.

Tydzień Ziemi w naszej szkole

Z okazji obchodów Tygodnia Ziemi odbył się konkurs „Drzewo, które widzę z mojego okna" przygotowany przez Samorząd Szkolny i szkolnego koordynatora działań ekologicznych - panią Elżbietę Bałagę. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie jak najciekawszej fotografii oddającej piękno drzew rosnących w sąsiedztwie ich domów. Należało też podać nazwę gatunkową sfotografowanego drzewa zarówno w języku polskim, jak i łacińskim. Z tą dodatkową trudnością większość uczestników konkursu poradziła sobie bardzo dobrze. Swoje prace przesłało organizatorom około 30 uczniów, a jury, w którego składzie znaleźli się eksperci - pan Andrzej Żołędziowski i pan Dariusz Dolata- nie miało łatwego zadania z wyborem tych najlepszych. Ostatecznie w kategorii klas I-III miejsce pierwsze zajęły Maja Zaremba oraz Natalia Góralska, drugie - Dawid Machowiak i Franciszek Dolatowski, a na trzecim miejscu uplasowali się Tomek Naskręt i Igor Florczak. W kategorii klas 4-8 wyróżnieni zostali: Jagoda Radio oraz Jan Dąbrowski. Gratulujemy.


Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Mikołaja Kopernika

ul. Drzęczewska 9
63-820 Piaski

 

tel. (065) 5719034
tel. kom. 603332396

e-mail: sppiaski@edu.piaski-wlkp.pl

Jesteś tutaj: Home Aktualności